Krížová cesta v jabloňovom sade

Milí farníci a priatelia našej farnosti! Mám pre Vás radostnú správu. Dnes sme spolu s Jarom a Mariánom konečne inštalovali kríže v jabloňovom sade. Od zajtra sa tam môžeme počas vychádzky do prírody zastaviť na modlitbu. Preto zajtra sa kostol zamyká o 17.05. Bude otvorený o 14.00. Kríž pri 3.zastavení bude osadený neskôr. Chybička se vloudila. Krížovú cestu požehnáme, keď bude náležitá konštelácia hviezd. To podstatné, čo dáva hodnotu a spôsobuje ovocie, je modlitba krížovej cesty. Očíslovanie a reliéfy budú dodané v priebehu času. Ďakujem tým, ktorí myšlienku podporili. Ďakujem tým, ktorí ju zrealizovali: výroba krížov, výroba a zabetónovanie kovových ukotvení, príprava reliéfov, inštalácia krížov, príprava terénu. Som si istý, že to miesto sa stane slávnym a bohatým na Božie požehnanie.

Výzva

V tomto týždni som len tak náhodou prechádzal okolo vriec s plastovým a papierovým odpadom. Normálne mi fakt bolo ľúto, keď som v tých vreciach videl veľmi veľa krabíc od mlieka, plechoviek od nápojov a plastových fliaš s vrchnákmi. Tieto drobnosti, ktoré vyhadzujeme v takých množstvách, môžu priniesť veľmi veľa úžitku. Ale to by musela byť namiesto ľahostajnosti a nezáujmu v nás úprimná snaha pomáhať druhým. A v podstate nás to nestojí nič. IDE LED Ó TO – ODNIESŤ PRED FARSKÉ DVERE ALEBO DO PREDSIENE KOSTOLA TIE VRCHNÁKY, KRABICE OD MLIEKA A HLINÍKOVÉ PLECHOVKY.!!! K tomu naozaj neviem čo dodať alebo ako rozumným ľuďom vysvetliť. Prosím o zdieľanie tejto informácie aj s tými, ktorí nečítajú FB alebo web našej farnosti. Takže sa teším na spoluprácu. Padre Quirín

P A S T I E R S K Y  L I S T

P A S T I E R S K Y  L I S T

bratislavského arcibiskupa metropolitu

Mons. Stanislava Zvolenského

Z PRÍLEŽITOSTI 13. VÝROČIA USTANOVENIA BRATISLAVSKEJ ARCIDIECÉZY, ZAČIATKU PÔSTNEHO OBDOBIA 2021

A ZBIERKY NA BRATISLAVSKÚ ARCIDIECÉZNU CHARITU

 

Milí bratia a sestry v Bratislavskej arcidiecéze,

 

prihováram sa vám, lebo minulý týždeň v nedeľu, 14. februára, sme oslávili 13. výročie ustanovenia Bratislavskej arcidiecézy, nášho duchovného spoločenstva. V tomto období si osobitne uvedomujeme potrebu spoločenstva, ktoré nás môže posilniť. Pandémia a hygienické opatrenia nás obmedzujú v spoločenských kontaktoch. Preto je veľmi dôležité, aby sme dostupnými prostriedkami prežívali duchovné spoločenstvo.

Sme vďační, že teraz ako bratia a sestry v Kristovi vo všetkých farnostiach a vo všetkých duchovných spoločenstvách, so vzájomnou prajnosťou sme spojení v našej viere, nádeji a láske, ktorými sa obraciame k Pánu Bohu a aj k našim blížnym.

Dnešnou nedeľou vstupujeme do pôstneho obdobia a pripravujeme sa na slávenie veľkonočných sviatkov.

Obráťme teraz pozornosť na text svätého evanjelia, ktorý sme pred malou chvíľou počuli. Nachádzame v ňom jednoduché a hlboké posolstvo. Evanjelista svätý Marek to vyjadril slovami:

„Duch hnal Ježiša na púšť. Na púšti bol štyridsať dní a satan ho pokúšal. Bol medzi divou zverou a anjeli mu posluhovali.“

 

Ako tomu máme rozumieť?

Pán Ježiš bol na začiatku svojho verejného účinkovania. Najprv sa nechal pokrstiť svätým Jánom Krstiteľom v Jordáne, vyjadril spoluúčasť na potrebe kajúcnosti, ku ktorej vyzýval krstom v Jordáne svätý Ján Krstiteľ. A následne evanjelium hovorí, že Boží Duch ho viedol na púšť a na púšti bol vystavený pokúšaniu.

Keď Pán Ježiš odišiel na púšť, odišiel do samoty, aby prežíval vnútorné sústredenie, aby sa pripravil na verejnú činnosť, aby začal zápas o naplnenie poslania, ktoré mu bolo zverené. Slová o pokúšaní poukazujú na to, že Pán Ježiš zostúpil do nebezpečenstiev, ktoré ohrozujú človeka. Podstatou každého pokušenia je odsunutie Boha. Popri všetkom tom, čo sa v našom živote zdá byť naliehavé, pokušenie spočíva v tom, že Boh sa javí ako druhoradý, ak nie dokonca zbytočný a rušiaci prvok. Pokušením, ktoré nás ohrozuje v mnohorakých podobách, je snaha nastoliť vo svete alebo aspoň vo svojom prostredí poriadok vlastnými silami, bez Boha, počítať iba s vlastnými schopnosťami, uznávať za ozajstné iba pozemské a materiálne skutočnosti a Boha dávať bokom ako nejakú ilúziu.

 

Pán Ježiš na púšti zostúpil do nebezpečenstiev, ktoré ohrozujú človeka, lebo iba tak mohol byť padnutý človek pozdvihnutý: Podstatou Ježišovho poslania je to, že musel vstúpiť do drámy ľudského bytia, musel zostúpiť až na dno ľudského jestvovania, aby tým spôsobom a tam našiel „stratenú ovečku“, vzal ju na plecia a priviedol späť domov, ako to on sám obrazne vyjadril v jednom zo svojich podobenstiev (porov. Lk 15, 4-6).

 

Ježiš Kristus chcel zostúpiť do ľudského jestvovania v celom rozsahu a chcel objať celé dejiny ľudského jestvovania počnúc od prvého človeka Adama. K Ježišovmu poslaniu, k jeho solidarite s nami všetkými, ktorú vopred ukázal pri krste, patrí to, že sa vydáva napospas hrozbám a nebezpečenstvám ľudskej existencie. V Liste Hebrejom je to vyjadrené slovami: „Preto sa vo všetkom musel pripodobniť bratom, aby sa stal milosrdným a verným veľkňazom pred Bohom a odčinil hriechy ľudu. A pretože sám prešiel skúškou utrpenia, môže pomáhať tým, ktorí sú skúšaní.“ (Hebr 2,17n) „Veď nemáme veľkňaza, ktorý by nemohol cítiť s našimi slabosťami; veď bol podobne skúšaný vo všetkom okrem hriechu.“ (4,15) Udalosť pokúšania takto úzko súvisí s udalosťou krstu, v ktorom Ježiš vstúpil do solidarity s hriešnikmi.

 

Vo svojej krátkej správe o pokúšaní (porov. Mk 1,13) predstavil evanjelista Marek paralelu s Adamom, prvým v človekom v rajskej záhrade. Bolo to vyjadrené slovami: „bol medzi divou zverou a anjeli mu posluhovali“.

Púšť, ktorá je protikladom záhrady raja, sa stáva miestom zmierenia a spásy. Divá zver, ktorá predstavuje tú najkonkrétnejšiu podobu ohrozenia človeka prostredníctvom odporu stvorenia a moci smrti, sa stáva priateľskou ako v raji. Obrazom pokojného spolunažívania s divými zvieratami, je vyjadrený ten pokoj, ktorý prorok Izaiáš ohlasoval pre mesiášske časy: „Vtedy bude vlk bývať s baránkom a leopard spočívať s kozliatkom…“ (Iz 11,6) Tam, kde je premožený hriech, kde sa znovu nastoľuje harmónia medzi človekom a Bohom, objavuje sa zmierenie stvorenstva, hriechom zranené a rozbúrené stvorenie sa opäť stáva miestom pokoja, ako to neskôr povie svätý Pavol, keď hovorí o vzdychoch stvorenia, ktoré „túžobne očakáva, že sa zjavia Boží synovia“ (Rim 8,19). Boží synovia a dcéry, ktorí zmierení s Bohom, majú vo svojom vnútri duchovný pokoj.

Keď chceme vyjadriť jednoducho podstatu, spoznávame, že obrátenie sa k Bohu, prináša vnútorný pokoj. Ten, kto obnoví svoj vzťah s Bohom, kto sa zmieri s Bohom, získa vo svojom vnútri pokoj.

 

Pôstne obdobie je čas, kedy sme pozvaní, aby sme premáhali pokušenie odmietnutia Boha, jeho odstránenia v našom živote, aby sme sa práve kajúcnosťou k nemu obrátili a otvorili sa pre pokoj zmierenia s Bohom.

 

Na tejto duchovnej ceste sú nám odporúčané tri duchovné činnosti: modlitba, almužna a pôst. Všetky tri nás otvárajú a zároveň udržujú vo vnútornom postoji S t r a n a | 3 kajúcnosti, otvorenosti pre Boha. Ich dôsledkom je ochota k službe a láske voči ostatným. Všimnime si dnes viac dobro almužny.

 

Na prvú pôstnu nedeľu sa koná zbierka na potreby charitatívnych diel v našej arcidiecéze. V čase, keď sa nemôžeme stretať pri svätých omšiach v kostoloch, prosím, podporte vaším príspevkom našu bratislavskú arcidiecéznu charitu prostredníctvom online zbierky na internete na stránke precharituba.sk.

Charitatívne diela v čase pandémie sú osobitne užitočné. V nich sa prejavuje viera, ktorá koná lásku. Veľmi cenná je napríklad služba „pošli tašku“, ktorou sa pomáha seniorom a chorým s nákupmi potravín. Tieto služby sú užitočné v každej farnosti.

V spolupráci s Bratislavskou arcidiecéznou charitou pracujú farské charity aj vo viacerých farnostiach našej arcidiecézy. Pri tejto príležitosti vás prosím, uvážte, akým spôsobom by sa dala aj vo vašej farnosti zorganizovať a zriadiť farská charita, aby sa dalo systematickejšie a dlhodobejšie poslúžiť vo vašej farnosti seniorom, chorým a všetkým, ktorí sa dostali do dajakých ťažkostí. Aj na tento účel slúži naša charitatívna zbierka.

 

Nech teda nasledujúce pôstne obdobie prežívame v túžbe po vnútornom pokoji, ktorý pramení zo zmierenia s Bohom, vzájomne sa v tom povzbudzujme a pomáhajme si.

 

Všetkých vás srdečne pozdravujem a v modlitbe prosím, aby vás stále chránil a posilňoval všemohúci Boh, Otec, Syn a Duch Svätý. Amen.

 

 

Mons. Stanislav Zvolenský

bratislavský arcibiskup metropolita

Nedeľné oznamy

Milí farníci a priatelia našej farnosti!
Len pripomínam, že aj dnes bude adorácia v kostole v Petrovej Vsi od 14.00 do 18.00 s možnosťou prijať sviatosť zmierenia a Eucharistiu. Takže cestou do prírody alebo počas prechádzky s mačičkou alebo so psíkom môžete využiť možnosti, ktoré sa ponúkajú.
Ďakujem Vám, ktorí ste sa zúčastnili na odložení vianočnej výzdoby a na uprataní kostolov.
Ďakujem Vám, ktorí ste finančne prispeli na chod farnosti a rôzne konkrétne potreby. Ani mnohé obmedzenia Vám nezabránili v prejavoch Vašej štedrosti. Nech Vám to Pán, ktorý pozná úmysly a vidí, čo robí pravá i ľavá ruka, bohato odplatí svojím požehnaním v rôznych podobách… V oznamoch budú uvedené hodnoty z rôznych pokladničiek, ktoré máme v kostole v Petrovej Vsi.
Prajem Vám peknú požehnanú nedeľu!
Padre Quirín

Obetovanie Pána

Milí farníci a priatelia našej farnosti!
Obetovanie Pána alebo ľudovo aj Hromnice je cirkevný sviatok, ktorý sa slávi 2. februára.
V tento sviatok sa oslavuje prinesenie Ježiša do chrámu na 40. deň po jeho narodení. V tento deň sa v chrámoch zvyknú posväcovať sviečky, ktoré sa nazývajú hromničky.
V Ríme bol sviatok slávený od 7. storočia. Počas sprievodu od Rímskeho fóra do Baziliky Santa Maria Maggiore ľudia niesli v rukách sviece, ktoré boli znakom pokánia, ale aj očisty. Zvyk niesť sviece zaviedol pápež Geláz I. v roku 494 po Kr.[2] Tento sviatok je aj dňom zasväteného života. Zasvätení ho slávia v rámci diecéz spoločne so svojimi biskupmi.
Starší názov Očisťovanie Panny Márie bol v rímskokatolíckej cirkvi od roku 1969 zmenený na teraz používaný názov Obetovanie Pána.
Zajtra = 2.2. , pri sv. omši o 17.00 v Petrovej Vsi a 18.30 v Letničí požehnám sviece, vodu a kriedu. Ak máte záujem požehnať svoje hromničné sviece, nechajte ich v predsieni kostola označené menom, alebo číslom domu. Potom si ich môžete vyzdvihnúť, prípadne vziať si aj svätenú vodu a kriedu.
Prajem Vám Svetlom a slnkom prežiarený celý týždeň!
Padre Q